Door-Denkers | nadenken over het thema Vergrijzing - verslag sessie 4
Door-denkers over Relaties, Intimiteit en Seksualiteit.
Een uitdagende focus op deze onderwerpen die uiteraard ook aan bod komen in het leven van de vergrijzende medemens. Niets menselijks is ons vreemd en bij de studie van de problemen rond de vergrijzing moeten we als “door-denkers” durven onbevangen van gedachten wisselen over deze onderwerpen. Misschien ten gevolge van een zekere preutsheid bij de Vlamingen kwamen slechts een tiental belangstellenden naar deze vergadering op zondag 22 september 2024 in het Vrijzinnig Huis Koksijde.
Fred Hamerlinck leidde de bespreking in aan de hand van enkele significante beelden met getuigenissen “uit het leven gegrepen”.
Er werd ruim van gedachten gewisseld over het thema Relaties met de nadruk op het alleen zijn na het verlies van een partner. We zijn daar niet op voorbereid en de vereenzaming weegt vaak zwaar door. Ook is er vaak, om diverse redenen, onbegrip wanneer wordt uitgekeken naar en overgegaan tot een “nieuwe relatie”. Was er wel een voldoende lange rouwperiode ? Wat houdt de nieuwe relatie in en welke zijn bijvoorbeeld de gevolgen voor de kinderen.
We mogen echter niet vergeten dat heel wat “gezinnen” ook het slachtoffer worden van de vereenzaming.
Over intimiteit is de vergadering het duidelijk eens dat intimiteit belangrijk is voor een gelukkig leven en voor het persoonlijke welzijn, het zich welbevinden van de mens.
Het ontwikkelen en beleven van intimiteit is zowel van belang op het geestelijke als op het fysieke vlak. De vraag naar en het beleven van intimiteit zal steeds persoonlijk moeten worden ingevuld.
Wordt deze intimiteit geboden aan ouder wordende mensen in bepaalde omstandigheden waarbij ze niet meer in staat zijn in hun “eigen nest” te vertoeven.
In het VK is er een wettelijke regeling die voorziet dat mensen die bijvoorbeeld in een ziekenhuis worden opgenomen voor een langere periode recht hebben op de toegang tot een “intieme kamer”.
Dit om hun intimiteit volledig en ongestoord te kunnen beleven met hun partner. Wellicht een ideetje voor onze toekomstige “minister van de eenzaamheid”, zoals dat in het VK heet.
Er is wel een voorbeeld bij ons, namelijk het “intieme bezoek” van de partner in de gevangenissen.
De vraag wordt gesteld hoe het eraan toe gaat in de WZC’s. Wordt daar voldoende aandacht besteed aan en het beleven van de intimiteit, lees de seksualiteit. Nog veel werk op de plank !
Nogmaals in het VK wordt de jeugd op de schoolbanken vertrouwd gemaakt met de behoeften van de vergrijzende bevolking en worden concrete acties ondernomen om de “burgerzin” van de jeugd te onderbouwen.
Bij ons wordt vastgesteld dat er een breuk is ontstaan tussen de groep van de jongeren en deze van de vergrijzende bevolking. Eerstgenoemde groep staat onder enorme maatschappelijke druk en het resultaat is de er minder tijd/belangstelling overblijft voor de oudere medemens. De kloof tussen beide groepen wordt breder. Dit werd bevestigd door het Behoeftenonderzoek bij senioren, dat in Koksijde werd verricht en gepresenteerd in het Casino op dinsdag 17 dezer.
Uit deze laatste vaststellingen bleek het heel gemakkelijk om een thema uit te kiezen voor de laatste bijeenkomst van Door-denkers in 2024 nl. op zondag 17 november a.s. om 10 uur in het VHK.
“Wat met de breuk in de samenleving tussen de jongeren en de ouder wordende bevolking ?”.
Een onderwerp dat zeker velen zal interesseren. Tot dan.
De volgende bijeenkomst is voorzien voor zondag 17 november. Dit wordt bevestigd in de Nieuwsbrief van het VHK